گوهر معرفت - عرفان و اخلاق کاربردی

پایگاه نشرِ علوم و معارف، تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی از شاگردان علامه آیت الله حاج سیّد محمّدحسین حسینی طهرانی ره

پایگاه نشرِ علوم و معارف، تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی از شاگردان علامه آیت الله حاج سیّد محمّدحسین حسینی طهرانی ره


اتفاقات ولادت پیامبر صلی الله علیه و آله

در این مقاله به مهمترین  اتفاقاتی که قبل از تولد و همچنین هنگام تولد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله اتفاق افتاد بر اساس چند روایت نقل شده از حضرت امیر المومنین علی علیه السلام و امام صادق علیه السلام پرداخته می شود

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

اتفاقات ولادت پیامبر صلی الله علیه و آله

 

 

منبع: سلسله مقالات تالیف حجت الاسلام حاج شیخ محمد شاهرخ همدانی

 

 

مهمترین  اتفاقاتی که قبل از تولد و همچنین هنگام تولد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله اتفاق افتاد مطابق چند روایت نقل شده از حضرت امیر المومنین علی علیه السلام و امام صادق علیه السلام چنین است:

 

 

1-واقعه اصحاب فیل و دفاع پرندگان از کعبه.

 

 

2- از امام صادق علیه السلام روایت شده است که ابلیس تا هفت آسمان بالا مى‌رفت و (مسائل غیبی را) گوش مى‌داد و اخبار آسمان‌ها را مى‌شنید، وقتی حضرت عیسى علیه السلام متولد شد او را از سه آسمان منع کردند و (بعد از آن) تا چهار آسمان بالا مى‌رفت و چون حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله متولد شد او را از همه آسمان‌ها منع کردند و شیاطین را با تیرهاى شهاب از درهای آسمان‌ها راندند.

 

 

(این جریان برای شیاطین و جنیان عجیب بود و دنبال علت آن می‌‌گشتند تا اینکه فهمیدند پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله متولد شده است.)

 

 

3- صبح روزی که حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله متولّد شد، همه بتهای عالم به رو بر زمین افتادند

 

 

4- در آن روز ایوان کسرى یعنى پادشاه عجم لرزید و چهارده کنگره آن افتاد.

 

 

5- در آن روز دریاچه ساوه ـ که سالها آن را مى پرستیدند ـ فرو رفت و خشک شد.

 

 

6- وادى سماوه ـ که سال‌ها کسى آب در آن ندیده بود ـ آب در آن جارى شد.

 

 

7- آتشکده فارس ـ که هزار سال خاموش نشده بود ـ در آن شب خاموش شد.

 

 

8- طاق کسرى از میانش شکست و دو قطعه شد.

 

 

9- نورى در آن شب از طرف حجاز ظاهر شد و در عالم منتشر گردید تا اینکه به مشرق رسید.

 

 

10- در آن صبح، تخت همه پادشاهان وقت، سرنگون شده بود.

 

 

11- در آن روز، همه پـادشاهان وقت، لال شده بودند و نمى توانستند سخن بگویند.

 

 

12- در آن روز، علم کاهنان از بین رفت و سِحر ساحران باطل شد.

 

 

13- حضرت آمنه علیها السلام مادر گرامی حضرت رسول صلی الله علیه و آله گفت: والله که چـون پسرم متولد شد، دستهایش را بر زمین گذاشت و سر به سوى آسمان بلند کرد و به اطراف نظر کرد پس از او نورى ساطع شد که همه چیز را روشن کرد و به سبب آن نور، قصرهاى شام را دیدم و در میان آن روشنى، صدائى شنیدم که مى گفت: بهترین مردم را به دنیا آوردی، پس او را (محمّد) نام کن.

 

 

14- در روایت وارد شده که شیطان در میان فرزندان خود فریاد زد تا همه نزد او جمع شدند و گفتند: چه چیز ترا اینچنین پریشان کرده است؟ گفت: واى بر شما! از اوّل شب تا به حال احوال آسمان و زمین را متغیّر مى‌یابم، حادثه عظیمى در زمین واقع شده است که از وقتی که عیسى علیه السلام به آسمان رفته، مثل آن واقع نشده است، بروید و بگردید و تفحّص کنید که چه امر غریب حادث شده است؛

 

 

پـس متفرّق شدند و گردیدند و برگشتند و گفتند: چیزى نیافتیم. شیطان گفت که تحقیق این امر، کار من است. پس در دنیا جولان کرد تا به حرم (محدوده حرم در سرزمین وحی که بدون احرام نمی شود وارد آنجا شد) رسید، دید که ملائکه اطراف حرم را گرفته‌اند، چـون خواست که داخل شود ملائکه بانگ بر او زدند پس برگشت و مانند گنجشکى کوچک شده و از جانب کوه حِرى داخل شد، جبرئیل گفت: برگرد اى ملعون! گـفت: اى جبرئیل، سؤالی دارم، بگو امشب چـه اتفاقی افتاده؟ جبرئیل گفت: محمّد صلی الله علیه و آله ، بهترین پیغمبران، امشب، متولّد شده است. پـرسید که آیا مرا در او بهره اى هست؟ گفت: نه، پرسید که آیا در امّت او بهره دارم؟ گفت: بلى، ابلیس گفت: راضى شدم.

 

 

15- از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام روایت شده است که همه دنیا در آن شب روشن شد و هر سنگ و کلوخ و درختى خندید و هر آنچه در آسمان‌ها و زمین بود خدا را تسبیح گفت.

 

 

 

اللهم صل علی محمد و آل محمد

 

 

ارسال نظر و طرح سوال

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.